Struggling with bacteria and pollen in your car?

We provide a special disinfecting service for clearing the air in your car’s cabin.

5 ohutegurit, millega tuleks arvestada kui peres on allergikuid või astmaatikuid

Kogu ümbritsevat keskkonda ei ole võimalik muuta allergeenivabaks. Seda enam on mõtet oma elukeskkond kujundada nii, et see oleks allergikule soodne. Ka siis, kui teil või teie lapsel ei ole praegu ülitundlikkust põhiliste allergeenide suhtes, tasub järgida nõuandeid, sest pidev kontakt mingi allergeeniga võib aja jooksul kujundada ülitundlikkuse selle suhtes.

Tänapäeval veedab enamik inimesi suure osa ajast (umbes 90%) mitmesugustes ruumides.  Eestis veedab keskmine inimene autos ca tunni jagu ööpäevas. Kas teil või teie pereliikmetel on allergia* või astma** ja te olete teinud selles osas suurt tööd, et muuta oma kodu allergiavabaks nii palju kui võimalik? Aga kuidas on lood teie autoga? Meie endi ja meie lähedaste tervis on ju kõige olulisemad!

Tondi Käsipesula on välja toonud viis peamist ohutegurit ja kokku pannud rida nõuandeid, millele võiksite veel täiendavalt tähelepanu pöörata.

Taimede ja puude õietolm

Õietolmu hooaeg algab märtsist ja kestab septembrini. Õietolm võib esile kutsuda silmade kipitust ja punetust, pisaravoolu, ärrituskoha, nõrkus jms, kuid ka astmahoogusid. Autode heitgaaside tahmaosakesed viivad õietolmuallergeenid sügavale hingamisteedesse ja tekitavad seal põletikulise reaktsiooni. Autoga sõites aitab õietolmu hulka vähendada akende kinnihoidmine. Kõige tervisesõbralikum on hankida konditsioneeriga auto. Plastik-, kumm- ja nahkpindasi (armatuurlaud, nahkistmed, porimatid) soovitame niiske lapiga puhastada taimede ja puude õitsemise ajal võimalikult sagedalt.

Loomade karvad ja nahaosakesed

Oma riiete, juuste ja nahaga levitavad loomaomanikud loomade karvu ja kõõma ka kohtadesse, kus nad viibivad (töökoht, kool, ühistransport). Nii võib loomaallergia kujuneda ka sellel inimesel, kellel endal looma ei ole. Seepärast on ülioluline, et nii sõidukites kui ühistranspordi sõidukites teostataks regulaarselt salongi keemilist puhastust ja salongi desinfitseerimist. Lemmikloomi soovitame transportida sõidukis selleks ettenähtud kotis, puuris või sõiduki tagaosas, mis on eraldatud võrguga. Ärge laske looma lahtiselt salongis ringi liikuda, seda juba nii teie endi kui ka looma turvalisuse huvides.

Seeneosed

Aallergeenideks on enamasti mitmesugused hallitusseened, mida leidub taimedel, maapinnal, kõdunevatel puudel ja lehtedel, niisketes kohtades. Seeneosed satuvad koos õhuga hingamiselunditesse ja põhjustavad haigusnähte (nohu, astma). Tahes tahtmata toome me oma jalanõudega sõiduki salongi pori, teedel ja tänavatel ning pargis olevat kõdu. Porisel ja vihmasel perioodil tuleks salongi süvapuhastust tihemini teostada. Võimalusel vältida poriste jalanõudega autosse tulemist (näiteks metsast ja pargist tulles või last jalgpallitrennist tuues vahetage enne sõidukisse sisenemist porised jalanõud ning pange jalanõud kindlalt suletud kilekotti või asetage eraldi pakiruumi). Niiskuse ja soojuse toimel hakkavad bakterid ja seeneosed kiirelt paljunevad. Kinnises ruumis ja konditsioneeri kaasmõjul hingame aga seda sisse. Reeglina koristame me kodu sagedamini, kui sõiduki salongi. Kui jätame toiduosakesed, mahla- ja söögipakid vedelema salongi põrandale või polstrite vahele, hakkab tekkima hallitus. Kontrollige, et teie sõiduki uste- kui ka akende tihendid oleksid terved, et niiskete ilmadega ei hakkaks niiskus salongi kogunema ja tekkima hallitus. Hoidke oma sõiduki salongi seest (kui ka kummimatte) võimalikult kuivana.

Tolmulestad

Pildid / - lestad

1 gramm tolmu võib sisaldada 2000-15 000 tolmulesta. Allergeenina toimivad lestade eritised kui ka surnud lestad. Lestade meeliskohaks on kõiksugu tolmu koguvad esemed – madratsid, pehme mööbel, vaibad, padjad. Seepärast oleks soovitav autosse mitte panna tolmu koguvaid tekstiilist nipsasjakesi: karvased mänguasjad, dekoratiivpadjad, eraldi riidest dekoratiivistmekatted, tekid ja pleedid. Riidest materjale soovitame puhastada tolmuimejaga, millel on õhupuhastusfilter, mis ei lase allergeene õhku tagasi. 

Tugevad lõhnad ja kemikaalid

Pildid / - lõhnakuuskAstmahoogusid võivad vallandada nii närvipinge, füüsiline koormus, õhusaaste, tubakasuits, heitgaasid, külm õhk, ravimid kui ka mitmesugused tugevad ja ärritavad lõhnad. Seepärast on soovitav: ärge suitsetage autos, tuleks vältida tugevalõhnalisi puhastusvahendite (eriti aerosooli kujul) kasutamist, ärge kasutage autos lõhnakuuski ja õhuvärskendajaid.

Kõik armastavad uue auto lõhna. See, mida sageli nimetatakse "uue auto lõhnaks", on tegelikult see, mis õhkub materjalidest, näit. polüvinüülkloriidist, plastmassist, sünteetilistest kiududest. Kiirguse tase on nii madal, et see ei tekita mingit riski, aga auto soojenedes võib tekkida kontsentratsioon, mis mõjub väga tundlikele inimestele ärritavalt (peavalu, iiveldus). Uue auto ostmisel tuleks sõiduki salongi vähemalt kuni pool aastat tihti tuulutada või teostada salongi õhu desinfitseerimisi. Võimaluse korral kaaluge soetada sõiduk, mille tootmisel on kõrgemat rõhku pööratud õhu kvaliteedi tõstmisele auto salongis (näiteks on kütte- ja jahutussüsteemidesse sisse ehitatud õhupuhastusfiltrid). Tugevalõhnalised puhastusained võivad sisaldada kahjulikke ühendeid, seega vältige nendega oma sõiduki puhastamist ja küsige nõu professionaalsetelt autopesulatelt. Küsige julgelt, milliste puhastusainetega pesulas salongi puhastamist teostatakse ning eelistage pesulaid, kes kasutavad lõhnatuid, looduslikke, biolagunevaid ja allergiavabasid puhastusaineid. Biolagunevate toodetega ei kinnitu puhastusaine jäägid pinna sisse. Seega ei ole tarvis biolagunevate ainetega puhastatud pinnalt jääkainete kättesaamiseks vaja korduvalt ja korduvalt loputada, küll aga mida on vaja mittebiolagunevate ainetega puhastades.

 

ALLERGIA ehk ülitundlikkuse all mõistetakse organismi ebatavalist reageerimist kas mingile välisele või organismis olevale tegurile (ainele). Tegurit, mis kutsub esile allergilise reaktsiooni, nimetatakse allergeeniks. Levinud allergeenid on elamutolm (lestad), õietolmud (puud, taimed), loomade karvad ja eritised, toiduained, keemilised ained, ravimid, bakterid, viirused, hallitusseened.

Organismi sattudes põhjustavad allergeenid mitmesuguseid haigusnähte, mis ilmuvad kas väga kiiresti või pikema ajavahemiku järel. Omapäraks on, et väga väike allergeeni hulk võib vallandada väga tugeva reaktsiooni.

** ASTMA on üks enam levinud kroonilisi haigusi maailmas. Astma täpset tekkepõhjust ei teata. Siiani ei ole leitud ühest seletust sellele, miks mõnel inimesel tekib astma ja teisel mitte. Kindel on, et olulist rolli mängib pärilik eelsoodumus. Paljudel juhtudel on astma tekkepõhjuseks allergia. 

Loe lisainfot salongi desinfitseerimise kohta või helista lisainfo saamiseks telefonil 5555 0225

Pesula töökorraldus eriolukorra ajal

Head kliendid ja koostööpartnerid   Tondi Käsipesula jätkab oma tööd, kuid seoses riigis väljakuulutatud eriolukorraga võtame tellimusi ja töid vastu vaid ettetellimisel. Pesula aja broneerimiseks palume eelnevalt helistada telefonil 5555 0225 Täname Teid ...

Lahtiolek pühadel

23. detsember AVATUD 8:00 - 15:00 24. - 26. detsember SULETUD 31. detsember AVATUD 8:00 - 15:00 1. jaanuar SULETUD Soovime Teile kauneid jõulupühi ja meeleolukat aastavahetust! Tondi Käsipesula

Liitu meie uudiskirjaga
| Haljastus | Muru niitmine | Lumekoristus | Rasketehnika